O nas

Czym jest projekt Anthropos My”?

„(…) W ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Anthropos My”, kształtującego więzi społeczne, piszemy o człowieku i międzyludzkich relacjach. Rzeczywistości te pokazujemy z perspektywy różnych środowisk, nauk, ujmujemy je również literacko, za pomocą środków artystycznych. Nie sposób przy tym nie dostrzec ogromnego wachlarza skojarzeń i wartościowania. Chciałoby się powiedzieć, że ile ludzkich istnień, tyle definicji opisowych człowieka i sposobów ludzkiego życia. Jedno co upodabnia nas do siebie nawzajem, to pewne narodziny i śmierć, choć i one w każdym przypadku są jedyne i niepowtarzalne. Zwykłe pytania o świat wokół nas, czasoprzestrzeń, kres i początek istnienia, jego sens, jakość, relacje międzyosobowe – to wszystko czego na co dzień doświadczamy – prowadzą do kolejnych osobistych odkryć, nie raz fałszywych (chyba to miał na myśli Seneka Starszy mówiąc: „Błądzić jest rzeczą ludzką”). Tak czy inaczej, jako dziennikarze portalu „Anthropos My” oraz czasopisma „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”; ludzie pióra, z pasją obserwujący świat wokół człowieka, dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i wiedzą, zapraszając jednocześnie wszystkich miłośników słowa pisanego do współtworzenia obywatelskiej przestrzeni <Wokół Człowieka. Anthropos My>.”

Dorota Kumorek

Katarzyna Żabczak
Artystka, plastyk, projektantka graficzna i ilustratorka witryny anthropos.pl. Techniki, które lubi najbardziej to linoryt oraz rysunek tuszem.

Dorota Lipnicka
Ekonomistka, redaktorka i korektorka tekstów witryny anthropos.pl oraz traditio.pl. Ma wiele pasji, między innymi: rośliny, podróże, historia, książki, zdrowy styl życia.

Dorota Kumorek
Pomysłodawczyni i organizatorka projektu „Anthropos My”. Prowadząca konto twitter.com/Anthropos_My. Dziennikarka, redaktor naczelna czasopisma „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej” (traditio.pl), familiolog, miłośniczka poezji i komedii.

Karolina Tytko
Absolwentka matematyki stosowanej, filozofka. Zainteresowania: filozofia, matematyka, etyka oraz muzyka.

Wojciech Olejnik
Teolog, literat, dziennikarz. Pasjonat dzieł i nauczania Jana Pawła II. Wielbiciel historii turystyki, fotografii i muzyki.

Konrad Sikora
Teolog, absolwent UPJPII w Krakowie, filozof, poeta, dramatopisarz i eseista. Publikuje m.in. na łamach „Toposu”, polonijnego internetowego czasopisma „Recogito” redagowanego w Paryżu, gdzie opublikował m.in. swoje poematy medytacyjne „Pieśń życiowa”, „Traktat o miłości”, „Poemat wieczorny”. Dotychczas wydał pięć książek: zbiór dramatów „Persona” (Krosno 2010), epos historyczny pisany jedenastozgłoskowcem „Dolina Śmierci” (Dukla 2014), tomik poezji „Napisani na ścianach” (Krosno 2015), za który w 2016 roku otrzymał nominację do Nagrody „Orfeusz” im. K.I. Gałczyńskiego, a ostatnio tomik „To tylko woda” (Krosno 2017) oraz z Kamilą Bogacką „Jeszcze mam plany” (Krosno 2017).

Oktawia Galbierska
Z pochodzenia Wielkopolanka, wychowana na Śląsku, z wyboru Krakowianka, z zamiłowania – Pomorzanka. Absolwentka filologii polskiej i pracy socjalnej. Ukrainę kocha miłością bezwarunkową, ale nie wzgardzi podróżami w inne zakątki świata.

Agnieszka Czernik
Nieuleczalny przypadek pasji Sztuką.

Klaudia Karpiel
Zainteresowania: teologia feministyczna, teologia moralna. Pisze wiersze i opowiadania, uwielbia ludzi z zachwytem w oczach i uśmiechem na ustach, poza tym taniec towarzyski, spacery w deszczu, dzienniki, listy, książki biograficzne, autobiograficzne.

Kamil Kuźniarz
Teolog, poeta, miłośnik teatru, człowiek w drodze. Na zawsze w naszej pamięci.

Marcin Godawa
Poeta – jaki każdy widzi; ksiądz – szczęśliwy, naukowiec – zaangażowany. Pracuje na polu medytacji i polsko-rosyjskiego pokoju. Ulubione motto: “Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością” (Ps 34, 6).

Grzegorz Jaros
Realista, polemista, introwertyk. Człowiek starej daty, pasjonat Suwalszczyzny oraz innych mało poznanych miejsc.

Monika Kuk
Obywatelka świata, miłośniczka starożytnej Grecji, natury i elegancji. Aktualnie poznająca smak macierzyństwa.

Maksymilian Kuk
Gra na skrzypcach, komputerze, w piłkę nożną siatkówkę i ręczną, pisze wiersze. Ma 10 lat. Jego ethereal ma zapach pomarańczy, kolory neonowe czerwone, żółte, niebieskie, zielone.

Małgorzata Wiernasz
Filozofka, miłośniczka literatury, pieszych wędrówek najlepiej po górach, angielskiego humoru oraz przekształcania rzeczywistości za pomocą narzędzi budowlanych w poczuciu wolności.

Grażyna Łapa
Poetka, pasjonatka teatru i podróży. Urodzona w Słopnicach Szlacheckich, zamieszkała w Krakowie. Opublikowała swój pamiętnik „Grażynka w czerwonym kapeluszu” i tomik poezji „Odnalezione pióro”. Szczęśliwa mama i babcia.

Józef Kazimierz Ślazyk
Znany jako don Giuseppe, zamieszkały w Leofreni w środkowych Włoszech, poeta, kompozytor, podróżnik, filozof.

Piotr Sarnecki
Ur. 1975 w Krakowie – kompozytor, aranżer, rekonstruktor partytur i kontrabasista. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Jego utwory wykonywane są podczas Międzynarodowych Dni Kompozytorów Krakowskich, przez Filharmonię Częstochowską, Filharmonię Zielonogórską, a także przez krakowskie zespoły kameralne. Sarnecki współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wytwórnią SILESIA-FILM rekonstruując zaginione partytury muzyki filmowej. Sarnecki współpracuje z Operą Krakowską, jako kontrabasista, a także z Big Bandem „Krak”, jako kompozytor, aranżer i rekonstruktor partytur. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka neoromantyczna, impresjonistyczna, rozrywkowa i jazz.

Zofia Sarnecka
Zofia Sarnecka – absolwentka UJ, filolog klasyczny, miłośniczka muzyki operowej. Nauczycielka języka łacińskiego, prowadzi zajęcia lektoratu tego języka. Pasjonuje się etnologią oraz rękodziełem.

Maria Lisewska-Jaworska
Połączona pokrewieństwem z Marią Konopnicką, miłośniczka poezji patriotycznej i literackich dzieł historycznych. Interesuje się polityką i publicystyką. “Bóg, bliźni i ja” – to jej życiowa sentencja.

Mateusz Kiernicki
Myśliciel, poeta, artysta i fotograf, wojownik i szermierz. Głodny sztuki i piękna. Kreśli komiksy, szkicuje obrazy, maluje figurki i czasami maluje obrazy na płótnie. Inne zainteresowana to strzelectwo bronią palną, gimnastyka siłowa “kalistenika” oraz sztuki walki, inne systemy walki bronią białą oraz dawną, szermierka bitewna mieczem i innym ostrzem.