O nas

Czym jest projekt Anthropos My”?

„(…) W ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Anthropos My”, kształtującego więzi społeczne, piszemy o człowieku i międzyludzkich relacjach. Rzeczywistości te pokazujemy z perspektywy różnych środowisk, nauk, ujmujemy je również literacko, za pomocą środków artystycznych. Nie sposób przy tym nie dostrzec ogromnego wachlarza skojarzeń i wartościowania. Chciałoby się powiedzieć, że ile ludzkich istnień, tyle definicji opisowych człowieka i sposobów ludzkiego życia. Jedno co upodabnia nas do siebie nawzajem, to pewne narodziny i śmierć, choć i one w każdym przypadku są jedyne i niepowtarzalne. Zwykłe pytania o świat wokół nas, czasoprzestrzeń, kres i początek istnienia, jego sens, jakość, relacje międzyosobowe – to wszystko czego na co dzień doświadczamy – prowadzą do kolejnych osobistych odkryć, nie raz fałszywych (chyba to miał na myśli Seneka Starszy mówiąc: „Błądzić jest rzeczą ludzką”). Tak czy inaczej, jako dziennikarze portalu „Anthropos My” oraz czasopisma „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”; ludzie pióra, z pasją obserwujący świat wokół człowieka, dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i wiedzą, zapraszając jednocześnie wszystkich miłośników słowa pisanego do współtworzenia obywatelskiej przestrzeni <Wokół Człowieka. Anthropos My>.”

Dorota Kumorek

Katarzyna Żabczak
Artystka, plastyk, projektantka graficzna i ilustratorka witryny anthropos.pl. Techniki, które lubi najbardziej to linoryt oraz rysunek tuszem.

Dorota Lipnicka
Ekonomistka, redaktorka i korektorka tekstów witryny anthropos.pl oraz traditio.pl. Ma wiele pasji, między innymi: rośliny, podróże, historia, książki, zdrowy styl życia.

Dorota Kumorek
Pomysłodawczyni i organizatorka projektu „Anthropos My”. Prowadząca konto twitter.com/Anthropos_My. Dziennikarka, redaktor naczelna czasopisma „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej” (traditio.pl), familiolog, miłośniczka poezji i komedii.

Karolina Tytko
Absolwentka matematyki stosowanej, filozofka. Zainteresowania: filozofia, matematyka, etyka oraz muzyka.

Wojciech Olejnik
Teolog, literat, dziennikarz. Pasjonat dzieł i nauczania Jana Pawła II. Wielbiciel historii turystyki, fotografii i muzyki.

Konrad Sikora
Teolog, absolwent UPJPII w Krakowie, filozof, poeta, dramatopisarz i eseista. Publikuje m.in. na łamach „Toposu”, polonijnego internetowego czasopisma „Recogito” redagowanego w Paryżu, gdzie opublikował m.in. swoje poematy medytacyjne „Pieśń życiowa”, „Traktat o miłości”, „Poemat wieczorny”. Dotychczas wydał pięć książek: zbiór dramatów „Persona” (Krosno 2010), epos historyczny pisany jedenastozgłoskowcem „Dolina Śmierci” (Dukla 2014), tomik poezji „Napisani na ścianach” (Krosno 2015), za który w 2016 roku otrzymał nominację do Nagrody „Orfeusz” im. K.I. Gałczyńskiego, a ostatnio tomik „To tylko woda” (Krosno 2017) oraz z Kamilą Bogacką „Jeszcze mam plany” (Krosno 2017).

Oktawia Galbierska
Z pochodzenia Wielkopolanka, wychowana na Śląsku, z wyboru Krakowianka, z zamiłowania – Pomorzanka. Absolwentka filologii polskiej i pracy socjalnej. Ukrainę kocha miłością bezwarunkową, ale nie wzgardzi podróżami w inne zakątki świata.

Agnieszka Czernik
Nieuleczalny przypadek pasji Sztuką.

Klaudia Karpiel
Zainteresowania: teologia feministyczna, teologia moralna. Pisze wiersze i opowiadania, uwielbia ludzi z zachwytem w oczach i uśmiechem na ustach, poza tym taniec towarzyski, spacery w deszczu, dzienniki, listy, książki biograficzne, autobiograficzne.

Kamil Kuźniarz
Teolog, poeta, miłośnik teatru, człowiek w drodze. Na zawsze w naszej pamięci.

Marcin Godawa
Poeta – jaki każdy widzi; ksiądz – szczęśliwy, naukowiec – zaangażowany. Pracuje na polu medytacji i polsko-rosyjskiego pokoju. Ulubione motto: “Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością” (Ps 34, 6).

Grzegorz Jaros
Realista, polemista, introwertyk. Człowiek starej daty, pasjonat Suwalszczyzny oraz innych mało poznanych miejsc.

Monika Kuk
Obywatelka świata, miłośniczka starożytnej Grecji, natury i elegancji. Aktualnie poznająca smak macierzyństwa.

Małgorzata Wiernasz
Filozofka, miłośniczka literatury, pieszych wędrówek najlepiej po górach, angielskiego humoru oraz przekształcania rzeczywistości za pomocą narzędzi budowlanych w poczuciu wolności.

Grażyna Łapa
Poetka, pasjonatka teatru i podróży. Urodzona w Słopnicach Szlacheckich, zamieszkała w Krakowie. Opublikowała swój pamiętnik „Grażynka w czerwonym kapeluszu” i tomik poezji „Odnalezione pióro”. Szczęśliwa mama i babcia.

Józef Kazimierz Ślazyk
Znany jako don Giuseppe, zamieszkały w Leofreni w środkowych Włoszech, poeta, kompozytor, podróżnik, filozof.

Piotr Sarnecki
Ur. 1975 w Krakowie – kompozytor, aranżer, rekonstruktor partytur i kontrabasista. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Jego utwory wykonywane są podczas Międzynarodowych Dni Kompozytorów Krakowskich, przez Filharmonię Częstochowską, Filharmonię Zielonogórską, a także przez krakowskie zespoły kameralne. Sarnecki współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wytwórnią SILESIA-FILM rekonstruując zaginione partytury muzyki filmowej. Sarnecki współpracuje z Operą Krakowską, jako kontrabasista, a także z Big Bandem „Krak”, jako kompozytor, aranżer i rekonstruktor partytur. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka neoromantyczna, impresjonistyczna, rozrywkowa i jazz.

Zofia Sarnecka
Zofia Sarnecka – absolwentka UJ, filolog klasyczny, miłośniczka muzyki operowej. Nauczycielka języka łacińskiego, prowadzi zajęcia lektoratu tego języka. Pasjonuje się etnologią oraz rękodziełem.

Maria Lisewska-Jaworska
Połączona pokrewieństwem z Marią Konopnicką, miłośniczka poezji patriotycznej i literackich dzieł historycznych. Interesuje się polityką i publicystyką. “Bóg, bliźni i ja” – to jej życiowa sentencja.

Mateusz Kiernicki
Myśliciel, poeta, artysta i fotograf, wojownik i szermierz. Głodny sztuki i piękna. Kreśli komiksy, szkicuje obrazy, maluje figurki i czasami maluje obrazy na płótnie. Inne zainteresowana to strzelectwo bronią palną, gimnastyka siłowa “kalistenika” oraz sztuki walki, inne systemy walki bronią białą oraz dawną, szermierka bitewna mieczem i innym ostrzem.