Społeczeństwo

Zagrożenia w świecie Internetu, Ilona Kopala

Postęp technologiczny, który w ostatnich latach bardzo się rozwinął, przyniósł wiele udogodnień i korzyści. Dzięki sprawnie działającemu transferowi oraz stałemu dostępowi do Internetu już za pomocą jednego przycisku myszki możemy zapłacić rachunki, a nawet zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. Co więcej, za pomocą m. in. takich aplikacji jak Teams mamy możliwość kontaktu z rówieśnikami i kontynuowania nauki z każdego miejsca na świecie. Jednak wraz z nimi rozwinęła się również przestępczość komputerowa. Robiąc przelewy drogą internetową jesteśmy dużo bardziej narażeni na utratę swoich oszczędności niż jeszcze kilka lat temu, kiedy nie było to tak jak dziś spopularyzowane. To samo dotyczy korzystania z wszelkiego rodzaju nowinek i mediów społecznościowych, które towarzyszą nam niemal każdego dnia. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi niejednokrotnie może przyczynić się do wielu problemów, nie tylko tych finansowych, ale i psychicznych. W wirtualnym świecie Internetu zagrożenia czyhają na nas na każdym kroku, dlatego trzeba nauczyć się umiejętnie z nimi radzić i odpowiednio na nie reagować.


Terminem zagrożenia określa się zjawisko wywołane działaniem sił natury bądź człowieka, które prowadzi do znacznego zmniejszenia się poczucia bezpieczeństwa, a nawet całkowitego jego zaniku.


,, Phishing”
Coraz częstym zagrożeniem występującym w internetowej przestrzeni jest zjawisko tzw. phishingu. Metodę tę hakerzy wykorzystują, by zdobyć zaufanie, a tym samym uzykać dostęp donaszych poufnych danych. Wiadomości, które wysyłają niemal do złudzenia przypominają te, które dostajemy od znanych sieci komórkowych czy serwisów ogłoszeniowych. Podając się za potencjalnego klienta, zainteresowanego sprzedawanym przez nas produktem, próbują niejednokrotnie wyłudzić prywatny mail i nakłonić do kliknięcia w podesłany link. Trzeba pamiętać, że są to często profesjonaliści, trudniący się tego typu oszustwami przez wiele lat, dlatego nieraz bardzo trudno rozróżnić prawdziwą wiadomość od tej fałszywej. Jeśli nie jesteśmy pewni, od kogo jest dana wiadomość nie powinniśmy klikać w podejrzane linki.


Hejt
Nie mniejszym zagrożeniem, występującym w cyberprzestrzeni jest wszechobecny hejt. Młodzi ludzie, korzystający z tak teraz popularnych serwisów społecznościowych, narażeni są na obraźliwie, nieprzyjemne wspisy, które mają niewiele wspólnego z konstruktywną krytyką ze strony innych użytkowników. Codzienne czytanie nieprzychylnych komentarzy pod swoim adresem, nawet jeśli są tylko wynikiem frustracji, nie mającym żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, osób hejtujących, może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ofiary dotknięte tym zagrożeniem mogą starcić pewność siebie, a nawet zachorować na depresję. Aby uchronić się przed takimi skutkami, organizowane są spotkania mające na celu podwyższenie świadomości, młodych ludzi, korzystania z mediów społecznościowych. Również aplikacje typu Facebook czy Instagram dają możliwość blokowania obraźliwych komentarzy, dzięki czemu nie są dla nas widoczne.
Nieznane znajomości
Jednym z plusów korzystania z Internetu jest możliwość interakcji i poznania nowych osób. Istnieje wiele portali randkowych, dzięki którym możemy nawiązywać znajomości z innymi użytkownikami. Trzeba jednak pamiętać, że to, co widzimy na profilu konkretnej osoby,a także to, co pisze o sobie może nie pokrywać się z tym jak jest naprawdę. Nie mamy pewności kto siedzi po drugiej stronie ekranu. Należy pamiętać, że każde zdjęcie można przerobić w odpowiedni sposób, aby wykreować zupełnie nowego człowieka. 25 – letni brunet może okazać się starszym panem szukającym towarzystwa albo podstępnym manipulantem, chcącym wyłudzić od nas pieniądze, dlatego w kontaktach z osobami poznanymi w internecie należy być bardzo ostrożnym i nie podawać żadnych danych, dopóki nie wiemy, z kim mamy do czynienia.


Podsumowanie
Reasumując, rozwój technologiczny tak jak ułatwił życie wielu milionom ludzi w świecie, tak też przyczynił się do rozprzestrzenienia się przestępstw w internetowej przestrzeni. W związku z rosnącymi zagrożeniami wspóczesnego świata musimy być jeszcze bardziej uważni na to, co oferuje nam technologia i wszystko co z nią związane. Co więcej, nie tylko powinniśmy sami dbać o nasze własne bezpieczeństwo w Internecie, ale też przestrzegać innych przed ciemnymi stronami współczesnego świata. Tylko dzięki budowaniu świadomości na temat cyberzagrożeń możemy przestrzec się przed niepożądanymi skutkami jakie za sobą niosą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.