Społeczeństwo

TRYBY / ONA I ON „Oswoić kryzys w związku”

O kryzysie par powstaje wciąż wiele artykułów, książek, filmów; słyszy się zewsząd: „mają kryzys, są w kryzysie”. Niezależnie od stażu narzeczeńskiego, czy czasu spędzonego wspólnie na początkowych etapach wspólnego budowania więzi, kryzys towarzyszy ludzkim odniesieniom, co więcej – nie zawsze jest doceniany. Boimy się kryzysów, chociaż daje on szansę na dobre zmiany. Możemy więc potraktować kryzys w relacjach par jako oczywistość, z pewnością jednak nie powinniśmy go lekceważyć.

Dorota Kumorek: Czym w ogóle jest kryzys par?

Karolina Bracha, Aleksandra Mętel: O kryzysie mówimy wtedy, gdy człowiek doświadcza przeciążenia aktualnie przeżywanymi sytuacjami życiowymi. Jest to moment przełomowy, w którym przestajemy skutecznie radzić sobie z trudnościami. Owszem, pojęcie kryzysu jest często nadużywane, lecz co ważniejsze traktuje się go głównie jak problem, którego należy się jak najszybciej pozbyć. Tymczasem, kryzysy są czymś naturalnym, wpisanym zarówno w życie każdej jednostki, jak i pary. Od strony psychologicznej podkreślamy, iż nie powinniśmy negować kryzysów, a wręcz należy zaakceptować i przyjąć fakt, że taki etap co jakiś czas pojawi się w naszym życiu. To, z czym można i powinno się “coś zrobić”, to podjęcie próby zredukowania stresu jaki nam wtedy towarzyszy oraz znalezienie wsparcia w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnościami przy pomocy dotychczasowych metod.

D. K: Z jakimi sytuacjami kryzysowymi spotykają się Panie najczęściej w pracy z parami nie będącymi jeszcze małżeństwem?

K. B, A. M.: Pary, które nie weszły jeszcze w małżeństwo często zgłaszają się z problemem nieradzenia sobie z emocjami, szczególnie w sytuacji konfliktowej; jak również z trudnościami w wyrażaniu wobec siebie nawzajem szacunku poprzez słowa czy gesty. Tym tematom zawsze towarzyszy trudność w poprawnej komunikacji chociażby tego jak się czujemy, czego pragniemy, co jest dla nas ważne. Można powiedzieć, że zgłaszają się z bagażem doświadczeń z domu rodzinnego, szczególnie tych trudnych domów, które nie pozwoliły na dobre przygotowanie do bycia w relacji. Jeżeli para zaczyna mieszkać ze sobą jeszcze przed ślubem, to do tych tematów zwykle dochodzą te typowo małżeńskie jak podział obowiązków, relacje z teściami, wspólny czas, rutyna.

Karolina Bracha – psycholog (Uniwersytet Jagielloński), terapeuta małżeński oraz absolwentka Studium Rodziny Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Aleksandra Mętel – psycholog (Uniwersytet Jagielloński), terapeuta małżeński, absolwentka studiów teologicznych na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Panie wspólnie tworzą Pracownię Relacji Relacyjne.pl, która powstała, aby wspierać pary i małżeństwa. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.pracownia.relacyjne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.