Persona

Katarzyna Ociepska, KRÓTKIE ROZWAŻANIE O ŚW. BRACIE ALBERCIE

Z myśli św. Brata Alberta: „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

 

Przykładem takiej postawy był św. Brat Albert – Adam Chmielowski, człowiek, który chodził po Krakowie, być może tymi samymi ulicami co my…

Brat Albert (ur. 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii, zm. 25 grudnia 1916 r. w przytulisku dla mężczyzn w Krakowie). Kiedy przeczytałam jego biografię najbardziej mnie zadziwił fakt, że potrafił odłożyć na bok własne ambicje, osobiste plany… Odłożył swoją pasję, którą było malarstwo w momencie kiedy poczuł, że bardziej potrzebny jest ludziom. Nie odwrócił wzroku od tych, na których prawie nikt nie chciał spojrzeć i to świadczy dobitnie o mocy jego wiary i wrażliwości serca. Człowiek, który podczas powstania styczniowego utracił lewą nogę, był w stanie wykrzesać z siebie tyle sił, że zdołał swoją opieką otoczyć w sumie 20 placówek walki z nędzą. Także zadziwiająco odrzucił splendor, możliwości jakie dawał mu świat (jako stypendysta studiował w Monachium, przyjaźnił się z Józefem Chełmońskim, znał artystyczne środowisko Krakowa, jego obrazy były wysoko oceniane). 24 września 1880 r. zapukał jednak do furty ojców jezuitów w Starej Wsi, później po rocznym okresie załamania stał się wędrownym apostołem szerzącym tercjarstwo św. Franciszka, aż trafił do Krakowa gdzie mieszkał u o.o. Kapucynów, a później w noclegowniach wraz z ubogimi, którym pomagał do końca swoich dni.

 

źródło: „Módlmy się ze Świętym Bratem Albertem”, Drukarnia Narodowa, Nakładem ss. Albertynek, Kraków 1990.

„Życie i działalność św. Brata Alberta” z materiałów ss. Albertynek.

 

 

obraz: Leon Wyczółkowski, Brat Albert, 1902

 

obraz: Katarzyna Ociepska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.