Sport

Startuje Tour de Pologne – największa impreza kolarska w naszym kraju

Tekst: Łukasz Marcinek

 

Po raz 74. wystartuje największy wyścig kolarski w Polsce. Tour de Pologne to kolejne wielkie wydarzenie…

W 2017 roku kibice nie mogą narzekać na brak sportowych wydarzeń w Polsce. Wrocław został światową stolicą sportu za sprawą The World Games – igrzysk sportów nie olimpijskich, które trwają od 20 do 30 lipca. W przed dzień zakończenia tej imprezy wystartuje kolejne wielkie wydarzenie sportowe. Po raz 74. najlepsi kolarze będą się ścigać w Polsce. Nasz narodowy wyścig należy do UCI World Tour – kolarskiej Ligi Mistrzów. Wyścigi z tego cyklu cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród kolarzy jak i kibiców. Nie inaczej jest w Polsce. Tour de Pologne z roku na rok zyskuje większą popularność, najlepsze zespoły i zawodnicy oraz rzesze fanów na trasie to wizytówka naszego wyścigu.

Trasa jest ustalana tak żeby pokazać jak najwięcej naszego kraju, proste odcinki, góry a także piękne miasta z Krakowem na czele. To właśnie w tym mieście rozpocznie się ściganie. Od kilku lat Gród Kraka był kojarzony z końcem wyścigu i pasjonującą jazdą na czas. Tegoroczny tour będzie przebiegał inaczej i zamiast zakończyć się pod Wawelem, finałowy etap odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak co roku kolarze będą się ścigać na 7 etapach i przejadą ponad 1100 km., a najdłuższy odcinek będzie liczyć 238 km. Królewskim etapem będzie wspomniany już etap w Bukowinie. Kolarze będą mieli do pokonania 132,5 km. w tym wyjazd po Gliczarów Górny, który uchodzi za najtrudniejszy podjazd w całym wyścigu.

Polscy fani kolarstwa mogą się cieszyć, bo w tym roku na trasie zobaczymy Rafała Majkę zwycięzcę z 2014 r. i brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich z Rio z zeszłego roku. Start Rafała stał pod znakiem zapytania, gdyż sportowiec brał udział w kraksie podczas Tour de France, po której musiał się wycofać z „Wielkiej Pętli”. Nasz zawodnik potwierdził, że łatwo się nie poddaje i będzie chciał po raz kolejny wygrać nasz narodowy wyścig. Rafał Majka to kolarz, który świetnie się czuje w górach i to na etapach w z podjazdami będzie szukał swoich szans na odjechanie rywalom. Jednym z najgroźniejszych przeciwników dla Rafała będzie bez wątpienia Peter Sagan zwycięzca z 2011 roku i aktualny mistrz świata. Emocji nie zabraknie, a kibice, którzy mają tylko możliwość na pewno licznie stawią się na trasie dopingując wszystkich zawodników.

 

Trasa wyścigu:
29.07 Etap I KRAKÓW – KRAKÓW / 130 KM
30.07 Etap II TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE / 142 KM
31.07 Etap III JAWORZNO – SZCZYRK / 161 KM
01.08 Etap IV ZAWIERCIE – ZABRZE / 238 KM
02.08 Etap V OLIMP NAGAWCZYNA – RZESZÓW / 130 KM
03.08 Etap VI KOPALNIA SOLI „WIELICZKA” – ZAKOPANE / 189 KM
04.08 Etap VII BUKOVINA RESORT – BUKOWINA TATRZAŃSKA / 132,5 KM

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.