Sport

Impreza, jakiej w Polsce jeszcze nie było

Tekst: Łukasz Marcinek

 

We Wrocławiu wystartowały „The Word Games” – igrzyska sportów nie olimpijskich. To największa wydarzenie sportowe w historii Polski.

 

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało już 3,5 tysiąca sportowców z 111 krajów! W organizacji imprezy pomagać będzie 1500 wolontariuszy – to więcej, niż gdy Polska wraz z Ukrainą organizowała „Euro 2012”… Wtedy we Wrocławiu odbyły się trzy mecze w tym jedno spotkanie biało-czerwonych. Teraz Wrocław będzie centrum sportowej rywalizacji. „The Word Games” to najbardziej prestiżowe zawody dla sportów nie olimpijskich, ale kandydujących do tego żeby do rodziny olimpijskiej dołączyć.

Przez dziesięć dni od 20 do 30 lipca będziemy mogli się emocjonować rywalizacją w 31 dyscyplinach. Cześć z nich to sporty niszowe, częściej kojarzone z rekreacją niż ze sportem zawodowym, ale pod kątem atrakcyjności przyciągające co raz więcej widzów. Wśród nich są lacrosse, piłka ręczna plażowa czy squash, o którym wiele się mówi, że ma szanse wejść w skład sportów olimpijskich. Oprócz nich kibice będą mogli podziwiać zawodników rywalizujących w dyscyplinach takich jak m.in. kick-boxing, pływanie w płetwach, wrotkarstwo, kręgle, a nawet rock’n’ roll akrobatyczny.

„The Word Games” podobnie jak Igrzyska Olimpijskie odbywa się raz na cztery lata. Pierwsza edycja (1981) miała miejsce w Santa Klara. Później zawody były organizowane m.in. w Londynie. Jubileuszową dziesiątą edycję organizuje Wrocław.

Igrzyska sportów nie olimpijskich cieszą się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy poinformowali, że do tej pory sprzedano około 100 tysięcy biletów, a na niektóre dyscypliny nie ma już wejściówek.

Reprezentacja Polski liczy 218 osób, a celem jest poprawienie wyniku z przed czterech lat z Cali. Wtedy biało-czerwoni sięgnęli po 5 medali: 2 złote i 3 srebrne. Teraz apetyty są znacznie większe. Mówi się nawet o 10 krążkach a niektórzy z naszych zawodników uchodzą za najlepszych w swoich dyscyplinach. Wspinaczka sportowa czy żużel – to mają być nasze konkurencje. Kibice narzekać na pewno nie będą! Czeka nas dziesięć dni wielkich emocji, zapraszamy więc do Wrocławia na największą sportową imprezę – The Word Games.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.