Religia

Tajemnica różańcowa doliny Cova da Iria

Tekst: Julia Bijota

Kult objawień Matki Bożej w Fatimie ma swój sens. Maryja nie ukazuje się naukowcom, politykom, uczonym, ale trójce niepiśmiennych, biednych dzieci z wioski Aljustrel. Łucja, Franciszek i Hiacynta byli słabi, jak wszyscy mieli wiele wad. Jednak coś w ich życiu musiało się spodobać Matce Najświętszej, że wybrała właśnie to kuzynostwo spośród wielkiej rzeszy ludzi na całym świecie. Co sprawiło, że wybrała małe dzieci w nieznanej wiosce (do czasu objawień)? Prawdopodobnie Matka Boża objawiła się dzieciom, ponieważ ludzie dorośli byliby bardziej zajęci rozgłaszaniem tej informacji po całym świecie. Spotykając się z małymi brzdącami miała pewność, iż dochowają oni ważnej tajemnicy i będą konsekwentnie wypełniać dane jej obietnice.

Dzieci zmieniły się po objawieniach. Stały się jeszcze gorliwsze po ukazaniu wizji piekła przez Maryję. Hiacynta była wcześniej bardzo zarozumiała. Po spotkaniu z Matką Bożą bycie lepszą od innych nie sprawiało jej już przyjemności. Identycznie zachowywał się Franciszek. Odtąd wolał modlitwę w odosobnieniu niż zabawę wraz ze znajomymi dziećmi… Kochał Matkę Bożą i z każdym dniem okazywał to coraz bardziej. Łucja chyba zawsze modliła się najżarliwiej, może dlatego, że była najstarsza wśród trójki widzących w Fatimie. Kiedy zobaczyła Matkę Bożą, zaczęła uwielbiać Boga.
Do maja 1917 roku dzieci były sobie tak naprawdę obce. Nie łączyło ich nic prócz więzi rodzinnych i wspólnego wypasu owiec. Przed wspólnym doświadczeniem spotkania z Matką Bożą, Łucja źle czuła się w obecności zadziornej Hiacynty. Kontakt z Najświętszą Maryją Panną spowodował, że obie dziewczynki spędzały ze sobą więcej czasu. Franciszek wolał spędzać wolny czas na indywidualnej modlitwie. Niestety Hiacynta i Franciszek w niedługim czasie po objawieniach zmarli, gdyż zachorowali na często występujące w ówczesnych czasach zapalenie płuc. Dziewczynka odeszła w samotności.

Łucja w odróżnieniu od swych kuzynów, żyła prawie sto lat. Była zakonnicą i szerzyła w świecie Orędzie Fatimskie. Dwójka rodzeństwa nie bała się jednak śmierci. Podczas objawień Łucja zapytała, czy razem z kuzynami po śmierci znajdzie się w Niebie. Oto fragment dialogu między Matką Bożą, a dziesięcioletnią dziewczynką:
,, – Skąd Pani jest?
– Jestem z Nieba!
– A czego Pani ode mnie chce
– Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia trzynastego o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz.
– Czy ja także pójdę do Nieba?
– Tak!
– A Hiacynta?
– Też!
– A Franciszek?
– Także, ale musi jeszcze odmówić wiele różańców…’’
Maryja objawiała się Pastuszkom sześć razy. Ciekawe jest to, iż wśród trójki dzieci, jedynie Franciszek nie słyszał słów Najświętszej Matki. Siódme objawienie było prywatne, ponieważ Maryję zobaczyła tylko Łucja. Hiacynta i Franciszek zostali kanonizowani 13 maja 2017 roku, a siostrę Łucję na razie beatyfikowano.

Treść objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. na podstawie Wspomnień Siostry Łucji. Tekst zatwierdzony przez Biskupa diecezji Leiria. Fatima, grudzień 2002.
Źródło: http://www.sekretariatfatimski.pl/fatima-objawienia-403/397-objawienia-matki-boej-w-fatimie-1917