Kultura,  Polityka,  Społeczeństwo,  Sport

Rok 2016…

Kończący się właśnie 2016 rok dla wielu kojarzy się z przełomowymi wydarzeniami w polityce, tragicznymi zamachami w Europie, niekończącą się sagą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, Światowymi Dniami Młodzieży, czy w końcu z Igrzyskami Olimpijskim w Rio. Gdybyśmy mieli 31 grudnia 2015 roku przewidywać tok zdarzeń to z pewnością różniłby się on od tego, co się rzeczywiście stało.

 

Europejska scena polityczna była zajęta przede wszystkim brytyjskim referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii. Wyniki tego głosowania zaskoczyły wszystkich. Brytyjczycy opowiedzieli się za „Brexitem”. Niewątpliwie 23 czerwiec to przełom w integracji europejskiej, gdyż obywatele jednego z ważniejszych państw Unii wypowiedzieli się za rozwodem z Brukselą. Czas pokaże, czy to będzie początek końca UE. Póki co taka ocena jest zbyt pochopna.

Zeszłoroczna fala imigrantów, która zalała Europę spowodowała zażartą dyskusję nad sensem obecnej polityki przyjmowania cudzoziemców w krajach Unii Europejskiej. Efektem tych wydarzeń jest wzrost popularności partii prawicowych, które mają często zabarwienie nacjonalistyczne i populistyczne. We Francji Marine Le Pen ma bardzo duże poparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, niemiecka AfD święci sukcesy w wyborach do Landtagów,  Partia Wolności w Holandii oraz Wolnościowa Partia Austrii również brylują w sondażach. Niewątpliwe zapowiada to ciekawe zmiany na scenie politycznej w przyszłym roku. Jednym z palących tematów były również zamachy terrorystyczne, do których przyznało się Państwo Islamskie. W Brukseli, Nicei oraz w Berlinie zginęło w sumie

Za Oceanem najważniejszym tegorocznym wydarzeniem były wybory prezydenckie w USA. Po 8 latach rządów Baracka Obamy do walki o Biały Dom stanęła Hilary Clinton z Demokratów oraz niespodziewanie Donald Trump z republikańską nominacją. Niewątpliwie kampania była bardzo brutalna zarówno w słowa jak i oskarżenia. Większość sondaży wskazywało na to, że prezydentem USA będzie pierwsza kobieta w historii. Mimo, że Clinton uzyskała największą liczbę głosów to jednak Trump będzie głową państwa. Odpowiedzialny jest za to system głosów elektorskich. Kandydat Republikanów przejął m. in. stany Wisconsin, Pensylwania i Ohio.

Nie można zapomnieć o wojnie domowej w Syrii. W tym roku północno-wschodnia część tego kraju została opanowana przez zdominowane przez Kurdów oddziały Syrian Democratic Forces. Rząd syryjski odzyskał kontrolę nad Aleppo, częścią prowincji Latakia oraz częścią przedmieść Damaszku. W Iraku rozpoczęła się ofensywa na Mosul. Część Doliny Niniwy, gdzie od setek lat mieszkają Chrześcijanie została wyzwolona spod władzy Państwa Islamskiego.

W Polsce przełom na scenie politycznej dokonał się w zeszłym roku. Duże zamieszanie spowodowane zostało przez spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Kwiecień upłynął pod znakiem obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Główne uroczystości odbyły się na Stadionie Miejskim w Poznaniu oraz podczas poznańskiego wyjazdowego posiedzenia Sejmu. Niewątpliwie najbardziej gorącym miesiącem był lipiec. Od 9 do 9 lipca w Warszawie odbywał się szczyt NATO. Wtedy oczy całego świata były zwrócone na nasz kraj a przywódcy Sojuszu m. in. o wzmocnieniu wschodniej flanki. Ostatni tydzień lipca to najważniejsze wydarzenie 2016 roku w Polsce wg sondażu CBOS, czyli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dawna stolica naszego kraju przygotowywała się do nich przez kilka lat. Msza Św. w podkrakowskich Brzegach zgromadziła prawie 3 mln wiernych. Były to najliczniejsze Światowe Dni Młodzieży organizowane w Europie.

Sport został zdominowany przez Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Na pierwszej imprezie reprezentacja Polski osiągnęła historyczny sukces dochodząc do ćwierćfinału i przegrywając jedynie z późniejszymi mistrzami z Portugalii. W Brazylii nasi rodacy zdobyli 11 medali w tym 2 złote.

W ciągu ostatniego roku zmarli m. in. Umberto Eco, George Michael, Szymon Peres, Leonard Cohen, Andrzej Wajda, Marian Kociniak, Zyta Gilowska, kard. Franciszek Macharski oraz Andrzej Kopiczyński.

Większość wydarzeń 2016 roku rozpocznie ciekawe procesy w przyszłym roku. Trump w Stanach, Brexit oraz wybory we Francji – to tylko kilka tematów, które będą nakręcać scenę polityczną na świecie. W Polsce póki co będzie nihil novi. Nie planuje się żadnych wyborów, ale… znając życie nie będzie nudno. Nadchodzący 2017 rok będzie lawiną, którą spowodowała tegoroczna kula śnieżna.