Sport

Polska z 39 medalami na Igrzyskach paraolimpijskich w Rio

Tekst: Łukasz Marcinek

„Biało-czerwoni” podczas rywalizacji zdobyli 39 krążków: dziewięć złotych, osiemnaście srebrnych i dwanaście brązowych. Polscy sportowcy dostarczyli nam wielu momentów wzruszeń i radości, pokonując swoje słabości stawali na podium. Dzięki ich wspaniałej postawie zdobyliśmy trzy medale więcej niż w Londynie. Dorobek ten mógł być większy, ponieważ nasi zawodnicy aż 19 razy zajęli czwarte miejsce. Oto nasi medaliści: (kolejność chronologiczna)

 

Robert Jachimowicz – srebrny medal, rzut dyskiem(F52)

Worek z olimpijskimi krążkami rozwiązał Robert Jachimowicz w rzucie dyskiem w kategorii F52. Polak w swojej najlepszej próbie uzyskał 19,10 m. Poza zasięgiem był Łotysz Apinis, który z wynikiem 20,83 m. ustanowił nowy rekord sezonu.

Bartosz Tyszkowski – srebrny medal, pchnięcie kulą (F41)

Dzień później srebro wywalczył w Bartosz Tyszkowski w pchnięciu kulą, kategoria F41. Polak jest aktualnym rekordzistą świata, (13,64) ale w Rio nie rzucał tak daleko. Złoty medal przegrał o jeden centymetr z Niemcem Nikko Kappelem, który rzucił 13,57 m.

Wojciech Makowski – srebrny medal, pływanie, 100 metrów stylem grzbietowym (S11)

Polak przystąpił do decydującego wyścigu z najlepszym czasem eliminacji, ale w walce o złoty medal musiał uznać wyższość, Dmitro Zalewskiego. Ukrainiec pobił także rekord świata w kategorii S11 – 1.06.66. Makowski do ostatnich metrów walczył o drugą pozycje z Amerykaninem Snyderem. Ostatecznie obaj zawodnicy dopłynęli z tym samym czasem.

Ewa Durska – złoty medal, pchnięcie kulą (T20)

Pierwsze złoto w Rio de Janeiro wywalczyła Ewa Durska. Polka wynikiem 13,94 m. poprawiła rekord świata. Kulomiotka przystępowała do rywalizacji jako główna faworytka, która broniła złota wywalczonego w Londynie. Polka nie zawiodła jako jedyna w każdej z prób przekroczyła 13 metrów.

Michał Derus – srebrny medal, bieg na 100 metrów (T47)

Michał zdobył srebrny medal w kategorii T-47, jest to kategoria dla osób z częściowo amputowanymi kończynami górnymi. Polak uzyskał czas 10,79 sek. i dał się wyprzedzić tylko zawodnikowi gospodarzy Petrucio Ferreirze.

Krystyna Siemieniecka – srebrny medal, tenis stołowy, singiel kobiet (klasa 11)

Siemieniecka w finale tenisistek – kategoria 11- nie sprostała Ukraince Natalii Kosminie przegrywając 0:3 (7:11, 6:11, 5:11). Dla naszej zawodniczki były to trzecie igrzyska, w Pekinie była piąta, w Londynie czwarta, a w Rio spełniła swoje największe marzenie i zdobyła medal.

Alicja Fiodorow – srebrny medal, bieg na 100 metrów (T47)

Fidorow kategoria T47 zdobyła srebrny medal na 100 metrów. Polka uzyskała czas 12,46 s. Wygrała Amerykanka Deji Young, która była szybsza od naszej zawodniczki o 0,31 s. Dla naszej reprezentantki to szósty medal igrzysk paraolimpijskich.

Anna Trener-Wierciak – brązowy medal, skok w dal (T38)

Polka w najlepszej próbie uzyskała 4,53 m. Złoto przypadło Chince Junfei Chen 4,77 m., a srebro Australijce Taylor Doyle – 4,62 m. Trener-Wierciak była lepsza od czwartej Litwinki o zaledwie jeden centymetr.

Adrian Castro – brązowy medal, szermierka na wózkach

Zdobywca Pucharu Świata w meczu o brąz spotkał się z Grzegorzem Plutą, złotym medalistą z Londynu. Castro wygrał pierwszą rundę 8:6, w drugiej nie dał już szans Grzegorzowi i wygrał cały pojedynek 15:8.

Oliwia Jabłońska – brązowy medal, 100 metrów stylem motylkowym (S9)

Polka w wielkim finale uzyskała czas 1:08.77 i dała się wyprzedzić tylko Nowozelandce Sophie Pascoe i Chince Yi Chen. To drugi olimpijski krążek Jabłońskiej, w Londynie była druga na tym samym dystansie.

Patryk Chojnowski – srebrny medal tenis stołowy (klasa 10)

Po zaciętym i pełnym emocji finale, Polak przegrał z Chińczykiem Yang Ge 2:3. Nasz zawodnik miał dwie piłki meczowe, ale ich nie wykorzystał i to zawodnik z „kraju środka” mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Maciej Lepiato – złoty medal w skoku wzwyż (T44)

Polak nie dał najmniejszych szans swoim rywalom. Pewnie pokonywał kolejne wysokości, żeby ostatecznie ustanowić nowy rekord świata 2,19 m. Lepiato obronił złoty medal wywalczony cztery lata temu w Londynie.

Daniel Pek – srebrny medal w biegu na 1500 m (T20)

Najlepszy na tym dystansie okazał się Amerykanin Michael Brannigan – 3.51,73. Pek był drugi z rezultatem 3.56,17, który minimalnie wyprzedził Irańczyka Nasiriego – 3.56,24. Na czwartym miejscu uplasował się Rafał Korc. Wynik 3.56,54 to nowy rekord życiowy naszego zawodnika.

Piotr Grudzień – brązowy medal w tenisie stołowym (klasa 8)

Po zaciętym pojedynku, gdzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było pięć setów, z brązowego krążka mógł się cieszyć Polak, który wygrał 3:2 z Chińczykiem Chaoquna Ye.

Maciej Sochal – złoty medal w rzucie maczugą (F32)

Reprezentant Polski w ostatniej próbie uzyskał odległość 33,91 m., co dało mu upragniony złoty medal. Drugie miejsce przypadło Grekowi Athanasiosowi Konstantinidisowi (33,69 m.), a trzecie Brytyjczykowi Stephenowi Millerowi (31,93 m.).

Katarzyna Piekart – brązowy medal w rzucie oszczepem (F46)

Polka broniła złota wywalczonego w Londynie, a także rekordu świata. W Rio jednak musiała uznać wyższość Brytyjki Hollie Arnold, która rzutem na odległość 41,68 m. ustanowiła nowy rekord świata. Piekart uzyskała 41,07 m. i zajęła trzecie miejsce.

Rafał Czuper – srebrny medal w tenisie stołowym (klasa 2)

Polski tenisista stołowy toczył zacięty pojedynek z rywalem z Francji, po dwóch setach było 1:1. Kolejną odsłonę wygrał rywal, a w czwartym secie Francuz prowadził 9:7, kolejne dwa punkty zdobył Czuper, ale ostatnie słowo należało do reprezentanta „Trójkolorowych”, który zdobył złoto.

Karolina Pęk – brązowy medal w tenisie stołowym (klasa 9)

Nasza reprezentantka zaczęła pojedynek bardzo źle, przegrała dwa sety do 8, następnie wygrała trzeciego seta do 9, a w kolejnych nie dała szans rywalce wygrywając do 5.

Barbara Niewiedział – brązowy medal w biegu na 400 m (T20)

Polka przyjechała do Rio jako rekordzistka świata. W Rio nasza zawodniczka zdobyła brązowy medal, a druga z Polek Sabina Stenka była piąta. Wygrała Amerykanka Brennana Clark

Natalia Partyka – złoty medal w tenisie stołowym (klasa 10)

Nasza reprezentantka była faworytką do zwycięstwa i nie zawiodła oczekiwań. W finale pewnie 3:0 pokonała Chinkę Qian Wang. Dla Partyki to czwarty z rzędu złoty medal w tej kategorii.

Anna Harkowska – srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas (C5)

W Rio była to trzecia konkurencja, w której rywalizowała nasza zawodniczka. W wyścigu na dochodzenie była czwarta, a na 500 m. – trzynasta. W jedzie indywidualnej została wicemistrzynią paraolimpijską.

Rafał Wilk – złoty medal w jeździe indywidualnej na czas (H4)

W Londynie Polak zdobył dwa złote krążki. W Rio przystępował jako obrońca tytułu i nie zawiódł ponownie zdobywając medal z najcenniejszego kruszcu.

Marzena Zięba – srebrny medal w podnoszeniu ciężarów (+86 kg)

Nasza zawodniczka najpierw poradziła sobie z ciężarem 128 kg., później 130 kg i 134 kg. Równych nie miała Nigeryjka Josephine Orji, która najpierw ustanowiła rekord igrzysk paraolimpijskich 151 kg a potem rekord świata  160 kg.

Lucyna Kornobys – srebrny medal w pchnięciu kulą (F34)

Pchniecie kulą było drugą konkurencją, w jakiej startowała Polka, kilka dni wcześniej w rzucie oszczepem była czwarta. W rywalizacji kulomiotek zdobyła srebro, w swojej najlepszej próbie uzyskała 8,00 m.

Kamila Kubas – brązowy medal w kajakarskim sprincie (KL1)

Polka sprawiła niespodziankę na dystansie 200 metrów. Przepłynęła ten dystans w czasie 1:00.23., co pozwoliło jej zdobyć brązowy medal.

Jakub Tokarz – złoty medal w kajakarskim sprincie (KL1)

Dziesięć minut po Kamili Kubas z medalu cieszył się kajakarz Jakub Tokarz, który z czasem 51.84 ustanowił nowy rekord życiowy, zdobywając złoty medal. Wyprzedził Węgra i Brytyjczyka.

Karolina Kucharczyk – srebrny medal w skoku w dal (T20)

Polka przyjechała do Rio jako mistrzyni paraolimpijska z przed czterech lat. Tym razem tytułu nie udało się obronić. Kucharczyk uzyskała w najlepszej próbie 5,55 m., zwyciężyła Chorwatka Mikela Ristoski 5,79 m.

Rafał Wilk – srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego (H4)

Wilk, który w Rio sięgnął już po jedno złoto chciał zdobyć dubelt tak samo jak w Londynie. Tym razem musiał uznać wyższość zawodnika z Niemiec. To czwarty w  karierze medal paraolimpijski Rafała Wilka.

Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa – brązowy medal w drużynowym turnieju szpadzistów

W „małym finale” drużyna szpadzistów nie pozostawiła złudzeń, kto jest lepszy. Bez żadnych problemów pokonali Greków 45:29 i zdobyli brązowe medale.

Milena Olszewska – brązowy medal w łuku klasycznym

Po zaciętym pojedynku nasza zawodniczka wygrała 6:5 z Koreanką Hwa Sook Lee. Polska łuczniczka obroniła trzecie miejsce wywalczone cztery lata temu w Londynie.

Barbara Niewiedział – złoty medal w biegu na 1500 m (T20)

Polka w wielkim stylu zdobyła złoty medal, nie dając żadnych szans rywalkom. Dystans przebiegła w czasie 4:24.37 i ustanowiła nowy rekord paraolimpijski. Dla Niewiedział to drugi medal w Rio wcześniej wywalczyła brąz na 400 metrów.

Alicja Fiodorow – srebro w biegu na 200 m (T47)

Polka została wicemistrzynią paraolimpijską w Rio. W finale Fiodorow ustanowiła najlepszy wynik w sezonie – 25.61 s. Zwyciężyła Amerykanka Deji Young z czasem 25.46 s.

Lech Stoltman – brązowy medal w pchnięciu kulą (F55)

Polak w swojej najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 11.39 m. Zwyciężył Bułgar Ruzhdi Ruzhdi, który ustanowił nowy rekord świata 12.33. Karol Kozuń był czwarty.

Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski – srebro w szermierce na wózkach

W finale rywalizacji florecistów nasi zawodnicy ulegli Chińczykom 27:45. Nasi rywale obronili tym samym złoto wywalczone w Londynie. Dla reprezentacji Polski to trzeci medal wywalczony w szermierce podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio.

Anna Harkowska – srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego (C5)

Polka w Rio po raz drugi przegrała z Brytyjką Sarah Storey. Dla Harkowskiej to piąty srebrny medal podczas jej występów na igrzyskach paraolimpijskich w karierze.

Janusz Rokicki – srebrny medal w pchnięciu kulą (F57)

Polak przyjechał do Rio jako rekordzista świata i aktualny lider list światowych. W Rio w swojej najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 14,26 m. Od Rokickiego lepszy był Chińczyk Wu Guoschan – 14.42 m. Polak podobnie jak Londynie zdobył srebrny medal.

Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał – złoty medal w tenisie stołowym (klasa C6-10)

Polki w drodze do złotego medalu pokonały najpierw Francuzki, a później gospodynie Brazylijki. W finale zmierzyły się z Chinkami. „Biało-czerwone” wygrały ten pojedynek 2:1. Polki pewnie wygrały pojedynki singlowe, a przegrały tylko debla.

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – kolarski wyścig ze startu wspólnego (kategoria B)

Pilotka Tecław oraz zmagająca się z dysfunkcją wzroku Podkościelna zdobyły ostatni złoty medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio dla Polski. Polki zwyciężyły w wyścigu tandemów, wyprzedzając drugie Irlandki o blisko minutę

Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – brązowy medal w tenisie stołowym (klasa 9-10)

Ostatni medal dla Polski zdobyli tenisiści stołowi, którzy w pojedynku o trzecie miejsce pokonali 2:0 Francuzów. W meczu deblowym „Biało-czerwoni” wygrali 3:0 a w grze pojedynczej Marcin Skrzynecki pokonał swojego rywala 3:1 i Polacy mogli się cieszyć z brązu