Persona,  Wywiad

Człowiek jako perpetuum mobile

qyg84zDorota Kumorek: Kim jest Don Giuseppe?

Don Giuseppe: Poetą, kompozytorem, podróżnikiem, filozofem, kapłanem… misjonarzem przede wszystkim.

D.K.: A Twoja antropologia?

D.G.: Ta, którą nakreśliła mi matka plus ta, którą później poznałem z Biblii i wśród ludzi, pracując w różnych częściach świata jako misjonarz. Mówiąc najkrócej: człowiek stworzony z miłości przeznaczony jest do życia z innymi i do miłości. Wtedy się rozwija, staje się sobą bardziej. Bez ludzi i bez miłości karłowacieje. Człowiek jest  stworzeniem wiecznym, wolnym, zdolnym do najlepszych i zarazem najgorszych rzeczy. Żyjąc w różnych wymiarach może nieustannie wybierać, zmieniać, poszukiwać, docierać, odchodzić i zaczynać od początku. Jest w ciągłym ruchu niczym doskonała perpetuum mobile.

D.K.: Podkreślasz, że jest wieczny.

D.G.: Jako stworzenie Boże jest wieczny, nieskończony, boski  – tak samo jak jego Stwórca.

D.K. „I więcej pragnąć nie musi…” – jak śpiewasz. Jesteś nie tylko filozofem i teologiem ale także pieśniarzem i poetą. Komponujesz muzykę, nagrywasz piosenki. Co Cię inspiruje?

D.G.: Na pierwszym miejscu tęsknota do kraju tego… jak pisał poeta Norwid… Tęsknota do kraju, do ludzi, przyjaciół, do dawnych klimatów… ognisko, oaza, harcerze (prawdziwi harcerze, nie PRL-owscy) i to polecenie od Boga, żeby nie zakopywać swoich talentów, bo On nas rozliczy z tego co otrzymaliśmy. Talenty jako dary trzeba pomnażać, są one nie tylko dane ale i zadane.

D.K.: Wróćmy do definicji człowieka. Twierdzisz, że człowiek jest wieczny, będzie wieczny, przywołujesz antropologię biblijną. Mówisz o wpływie miłości na powstanie i rozwój osoby. Czy Twoim zdaniem to wystarczy, żeby człowiek zaistniał, „był człowiekiem”?

D.G.: Człowiek potrzebuje poznać prawdę o sobie. Kiedy jej nie zna jest  zagubiony, nieszczęśliwy, jakby trwa w niebycie. Ożywić, wyzwolić i uszczęśliwić go może tylko prawda. Z drugiej strony, wiadomo, że człowiek jest nieodkryty do końca, moralność, serce, uczucia człowiecze…, jesteśmy niezbadani do końca i jeszcze się nie okazało kim będziemy jak mówi ewangelista. Poszukiwanie prawdy o sobie i życie w prawdzie nie jest łatwe, ale warto zawalczyć o to wszystko.

D.K.: W jaki sposób?

D.G.:  Można być zdolnym, wykształconym, bogatym, sławnym i jednocześnie malutkim w swoim człowieczeństwie albo zatracić człowieczeństwo a stać się wilkiem. Poszukiwanie prawdy o sobie zawsze zaowocuje, a wierność tej prawdzie daje spokój sumienia i poczucie spełnienia. Najpierw trzeba stawać się człowiekiem, potem artystą, badaczem, homo viatorem, ojcem, matką i tak dalej. Najpierw wymagać od siebie. Odkrywanie człowieczeństwa jest fascynujące choć trudne i wymagające. „I więcej pragnąć nie muszę”  – jak śpiewam.

D.K.: Zapytam Cię teraz o Twoją twórczość, a dokładniej o  tomik poezji pod tytułem „Racconti, canzoni e poesie”. Kiedy i w jakich warunkach on powstał?

D.G.: W marcu rok temu wydałem go we Włoszech, gdzie od lat jestem na misjach. Napisałem go w języku włoskim, jest to zbiór – jak wskazuje tytuł – moich poezji, pieśni i opowiadań, które tworzyłem pod wpływem tęsknoty za ojczyzną, domem, Polską. Więcej informacji o nim można znaleźć na stronie dongiuseppe.pl. Zapraszam do poczytania  i obejrzenia strony.

D.K.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu wspaniałych natchnień!

D.G.: Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Rodaków.

 

 

PREGHIERA  / per la grazia di buona morte /

alla Madonna Polacca

Rifugium peccatorum / rifuggio dei peccatori /

 

Patrona di buona morte

sia /resta/ con noi

in ora della nostra morte

ora di agonia …

ti chiediamo il pentimento sincero

e il perdono dei nostri peccati …

e di ricevere degnio

il sacramento dei aggonizanti

e forza del sacramento dei ammalati …

asim con la fede e speranza

possiamo presentarsi davanti

a Padre buono e misericordioso

nostro Dio e Salvatore

Amen.

 

Madre di Dio, Patrona della buona morte …    prega per noi!!!

Siam peccatori ma i figli tuoi Auxiliatricce …  prega per noi!!!

 

Il Parroco di Leofreni, Baccarecce, Santa Lucia / Rieti /

 

don Giuseppe Ślazyk

Leofreni       24.08.2016    /giorno di terremoto in centro Italia/

 

 

www.dongiuseppe.pl    / pagina d, autore /

youtube –  relyfolk      / mia musica /

Karol Wojtyla fratello del nostro Dio  / canzone a G.P.2 /

facebook – Józef Kazimierz Ślazyk  / don Giuseppe /