Zdrowie i harmonia

Pływać można w każdym wieku

Tekst: Maria Aleksandra Mleczko, kobieta sportu, pływaczka, była pracownik naukowo-dydaktyczna krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Aktualnie pływa w kategorii Masters 70+. Ma na koncie 3 rekordy Polski, zdobyła 7 złotych medali i 1 srebrny. Prowadzi gimnastykę zdrowotną dla seniorów.

Wiek seniorki, by nie powiedzieć „wiek starości”, to piękny wiek, uwieńczający doświadczenia jakimi żyłam dotychczas; to czym się kierowałam i co po sobie chciałam pozostawić… To też czas odkrywania nowych możliwości, pasji, dawania świadectwa młodszym i uczenia się od nich. Wreszcie to czas realizacji swoich ukrytych możliwości emocjonalnych, fizycznych, twórczych, czas na zabawę na najwyższym poziomie nabytej kultury słowa i taktu. Może nawet czas realizacji niespełnionych marzeń… Ileż mamy patentów na elegancję i uśmiech ten bezinteresowny i zapraszający!

Oznaką tego, że żyję jest „ruch” jakkolwiek go rozumiem. Ktoś powiedział, że każde lekarstwo można zastąpić ruchem, ale ruchu nie zastąpi żadne lekarstwo! Ruch i aktywność „na powietrzu”, docenienie, że oddycham, świadomie wentylując płuca i mózg, ruch „w wodzie”,  bezcenne zabiegi terapeutyczne i rehabilitacyjne dla całego ciała!

Cieszę się życiem, pomagam sobie i bliźnim kiedy jestem sprawna, samodzielna i zadowolona.

M.A.M

(Zdjęcie z prywatnego archiwum sportsmenki)